Sokolnictwo czyli polowanie za pomocą ułożonych ptaków łowczych

Sokolnictwo

jako żywa tradycja zostało wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości w 2010 r. Polskie sokolnictwo znalazło się na tej liście 14 grudnia 2021 r.

Historia polowania z ptakami łowczymi sięga zamierzchłych czasów. Miało ono swoje wzloty i upadki, a jego rozkwit przypada na okres średniowiecza, gdy polskie sokolarnie były słynne na całym kontynencie, a nawet poza jego granicami.

Bardzo ważnym aspektem sokolnictwa jest czynna ochrona ptaków drapieżnych, czego doskonałym przykładem jest odbudowa populacji sokoła wędrownego w naszej części kontynentu. W wyniku modernizacji rolnictwa oraz stosowania silnych środków chemicznych, które z początkiem lat 90. miały drastyczny wpływ na łańcuch pokarmowy tych drapieżników, ich populacja niemal wyginęła. Dzięki zaangażowaniu sokolników oraz ich wiedzy z zakresu hodowli i introdukcji, dziś możemy ponownie podziwiać te majestatyczne ptaki na naszym niebie.

„Sokolnictwo to sztuka”

– to zajęcie, które wymaga od sokolnika poświęcenia, harmonii ze światem przyrody, w którym o przeżyciu decydują instynkty.

Dla mnie sokolnictwo w jego najdoskonalszej formie – polowanie z ułożonym ptakiem łowczym – to coś więcej niż sposób spędzania wolnego czasu. To prawdziwe obcowanie z przyrodą w najwyższym wymiarze, kwintesencja łowiectwa.

Czas, jaki musimy poświęcić na ułożenie ptaka łowczego, wymaga ogromnych nakładów pracy i wysiłku. Współpraca ptaka z sokolnikiem oraz psem to proces często niezrozumiały dla osób postronnych. Jednak każdy trud jest wart tego, by móc podziwiać styl polowania Ćwika – starszego, dobrze ułożonego ptaka łowczego.

Pomagamy układać ptaki łowcze, specjalizując się głównie w jastrzębiowatych i sokołowatych.

Organizujemy również polowania komercyjne w kraju oraz za granicą.

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, także te zadawane przez mniej doświadczonych adeptów sokolnictwa.

W dzisiejszych czasach pojawia się wiele pytań dotyczących tej tradycji. Prosimy jednak pamiętać o etyce sokolniczej oraz o przekazywaniu naszej pięknej tradycji z pokolenia na pokolenie.

Chwal Ćwik!